Hyppää pääsisältöön
Mediatiedote,

OmaSp:stä kattavaa varallisuudenhoitoa

Asiantuntija Petri Grönroos.

OmaSp:ssä löytyy monipuolisia ratkaisuja kaikenkokoisille varallisuuksille.

OmaSp Varainhoidon johtaja Petri Grönroos tiimeineen tapaa asiakkaita ympäri Suomen. Grönroosin itsensä voi löytää OmaSp Turun konttorilta silloin, kun hän ei ole liikenteessä. – Me varainhoitajat olemme jonkin verran liikkeellä ja järjestämme myös asiakas- ja verkostoitumistapahtumia. Olemme tiiviissä yhteydessä asiakkaisiimme, sillä haluamme pitää heidät ajan tasalla markkinoiden ja maailman tapahtumista, Grönroos sanoo.

– Vierastan ajatusta, että tarjoaisimme asiakkaillemme liukuhihnalla kolmen vartin ajanvarauksia. Pintapuolisen tapaamisen sijasta haluamme tutustua asiakkaaseen, hänen suunnitelmiinsa ja toiveisiinsa liittyen varallisuuteen tai yritykseen. Tapaaminen voi kestää tuntikausia ja niitä voi olla useampikin, jos se on tarpeen.  Asiakkaan ei myöskään tarvitse tietää etukäteen, mitä tarvitsee. Riittää, että hän on meihin yhteydessä. Meidän tehtävämme alan osaajina on etsiä hänelle sopivin ratkaisu.

Hyvää huolenpitoa koko asiakkuuden elinkaaren

OmaSp Varainhoidon tavoitteena on pitää asiakkaasta niin hyvää huolta, ettei hänellä ole syytä vaihtaa. Useimmiten asiakassuhde kestääkin koko yrityksen elinkaaren. Jos varainhoidon yritysasiakas tarvitsee rahoitusta investointeihin, järjestää varainhoitaja tapaamisen pankin yritysasiantuntijan kanssa tai päinvastoin. Myös yrittäjän henkilökohtaiset pankkiasiat hoituvat oman asiantuntijan kanssa. – Asiakkaan ei tarvitse tuskailla organisaatioviidakossa etsiessään tarvitsemaansa palvelua. Me järjestämme hänelle kulloinkin oikean erityisosaajan, lupaa Grönroos.

Kaikenkokoisia varallisuuksia

OmaSp:ssä löytyy monipuolisia ratkaisuja kaikenkokoisille varallisuuksille. Alle 100 000 euron salkkuja hoidetaan kaikissa konttoreissamme. Isommat varallisuudet ovat pääosin keskitettyjä OmaSp Varainhoitoon. – Tarjoamme pitkäjänteistä kumppanuutta, mikä tarkoittaa sitä, että tapaamme asiakkaitamme tasaisin väliajoin, kun se on asiakkaan puolesta ok. Olisi hyvä tavata keskimäärin kerran vuodessa, jossa kuulumisten lisäksi katsomme, missä mennään ja pitääkö salkkuun tehdä muutoksia. Hyvä tuotto kun vaatii myös salkun hoitoa, kertoo Grönroos, joka on toiminut alalla 20 vuoden ajan.

Asiantuntijat Tiina Kallonen, Petri Grönroos ja Markku Merenluoto käytävällä.

Tiina Kallonen, Petri Grönroos ja Markku Merenluoto ovat osa OmaVarainhoidon valtakunnallista asiantuntijatiimiä.

OmaSp:n saavutettavuus on vertaansa vailla

OmaSp:n ovet ovat auki maanantaista perjantaihin ilman ajanvarausta. Asiakkaalla on oma tuttu asiantuntijansa, jolle voi soittaa suoraan, tavata konttorissa tai verkossa asiakkaan valitsemalla tavalla. Kaiken tarjottavan palvelun takana on ikioma henkilökunta. –Asiakaspalvelun ulkoistamisen sijasta pystymme aidosti tarjoamaan henkilökohtaista palvelua, mikä tekee siitä erittäin joustavan ja ketterän. – Olit sitten henkilö- tai yritysasiakas, ole meihin yhteydessä. Meillä on tahtoa, kykyä ja voimavaroja toimia asiakkaidemme hyväksi.

OmaSp lyhyesti:

  • 150 vuoden historia
  • 48 konttoria ympäri Suomen
  • yli 500 asiantuntijaa
  • ovet auki joka arkipäivä ilman ajanvarausta
  • kattavat digipalvelut
  • laajat pankkipalvelut

OmaSp Varainhoito

Artikkeli on alunperin julkaistu V-S Yrittäjä -lehdessä 5.3.2025. 

Henkilöasiakas